LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Drum Point Light to unikatowa latarnia – jedna z trzech zachowanych tego typu obiektów na palach w rejonie Zatoki Chesapeake.  Pierwotnie usytuowana była przy ujściu rzeki Patuxent, obecnie jest  eksponatem w  Muzeum Morskim Calvert (założone w 1970 roku, w stanie Maryland). Zbudowana została w 1882 roku, pierwsze światło zapalono już rok później (jego zasięg wynosił 12 Mm, optykę stanowiła soczewka Fresnela). Wysokość wieży wynosi 14,2 m n.p.m. W 1944 roku wprowadzono do latarni elektryczność. Zautomatyzowana została w roku 1960, ale po dwóch latach wyłączoną ją z eksploatacji. Od tej pory obiekt niszczał, gdyż został porzucony i zdany na laskę losu i warunków atmosferycznych. W fatalnym stanie trafił pod opiekę placówki muzealnej (w 1978 roku). Postanowiono przywrócić jego świetność. W latarni znaleziono mi.in. oryginalne meble z epoki oraz kompletne dzienniki latarnika z lat 1883-1943, które wiele dopowiadają o tym obiekcie i pracujących w nim ludziach.

[22.06.2012]

Fot. Wikipedia.com (po lewej latarnia w roku 1915, po prawej już jako Calvert Marine Museum, w 2008 roku)

Poniżej dwa współczesne ujęcia ze strony www.lighthousefriends.com

Poniżej wyszukane w sieci starsze i nowe ujęcia – w tym optyka (latarnia świeciła w pewnym sektorze czerwonym światłem) oraz pokoje ze starymi meblami, pokazujące jak dawniej żyli latarnicy.

 

 1. Robson68 Said,

  NIESAMOWITY obiekt !!!
  Coś pięknego, ta konstrukcja na palach, jakby dom unosił się w powietrzu, te wnętrza, ciężko oderwać wzrok od tych fotek.
  Ten klimat wnętrz, aż się czuje przeszłość.

 2. Ania Said,

  Fakt, latarnia zewnatrz i wewnatrz piekna. Taki wystroj wnetrza nie jest odosobnionym przypadkiem, jesli nawet latarnia nie posiada oryginalnych mebli w wiekszosci przypadkow zarzadzajacy, wlasciciele staraja sie utrzymac wszystko w stylu danej epoki i kupuja umeblowanie, i wyposazenie odpowiednie do przekroju czasowego. Wiele takich wyposazen pochodzi z donacji osob prywatnych.

  Korzystam tutaj z okazji i podam taka informacje /nie wiem czy podawalas Latarnico ?/, otoz jesli ktos chcialby zostac latarnikiem na weekend na tydzien czy na 2 tygodnie to w Stanach jest to mozliwe, jako wolontariusz, bezplatnie i platnie.
  Cene za przebywanie w latarni jako opiekun i przewodnik wynosi od zera do troche ponad $200,- .
  Ten system jest sprawdzony mniej wiecej od 2007 roku i staje sie coraz bardziej popularny.
  Trzeba byc osoba powyzej 18 lat, byc dobrego stanu zdrowia aby zaopiekowac sie latarnia i prowadzic obowiazki przewodnika.
  Wedlug mnie jest to super pomysl nie tylko dla latarnii, doplyw gotowki na utrzymanie/ ale dla zwyklych ludzi, ktorzy marza o zyciu w latarnii chocby na weekend.
  Wiecej jest na ten temat na internecie.

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA