LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Mało kto – jeśli nie jest stałym mieszkańcem Półwyspu – ma okazję dotrzeć w pobliże Góry Szwedów głęboką polską zimą. Paradoks jest taki, że zapewne stałym mieszkańcom wcale na tym nie zależy. A tym daleko od wybrzeża taka eskapada wydaje się wspaniałą przygodą z cudownymi widokami. Ja – choć kilka razy zaliczyłam Półwysep w okresie zimowym – nawet nie pomyślałam, aby się wybrać wtedy na tą wysoką wydmę. A szkoda. Jeśli nadarzy się taka okazja chętnie skorzystam. Ale na pewno udam się tam piechotą. Za to autor blogu Taniec z kompasem – Szymon Nitka  – nie tylko, że tego wyczynu dokonał, to na dodatek na nartach biegówkach. Zimowa eskapada na Hel miała miejsce w roku 2010 i pełną relację z jej przebiegu możecie przeczytać TUTAJ. Mnie najbardziej zainteresował fakt, że autor dotarł do Szwedzkiej Góry i wykonał zimowe zdjęcia nieczynnej latarni, która się tam znajduje. Dla mnie widoki bezcenne! Dlatego mimo iż mamy lato, chciałam się teraz nimi z wami podzielić. Fot. Szymon Nitka.

[26.06.2012]

Poniżej widok na latarnię na Szwedzkiej Górze od strony Helu.

Poniżej widok spod latarni w kierunku zachodnim.

Poniżej widok na latarnię u podnóża wysokiej wydmy.

Poniżej nieczynna latarnia.

 1. Ania Said,

  Piekne zdjecia !
  Szkoda, ze latarnia jest nieczynna, nigdy juz nie bedzie czynna ?

 2. kotmonika Said,

  Aniu, niestety nie będzie. Wyłączono ją w 1990 roku. Jest w totalnej ruinie, optyki nie ma już dawno, po prostu sama konstrukcja marnieje pod wpływem warunków atmosferycznych. Mam nadzieję, że zanim dojdzie do chwili że się zawali znajdzie się ktoś kto zadba aby nie zniknęła z mapy naszego wybrzeża.

 3. Ania Said,

  Przyjada ci, ktorzy „wyremontowali” – postawili „replike” latarni na Westerplatte. Oni lubia sprzedawac na zlom. Przepraszam za edwidentna zlosliwosc ale im sie akurat nalezy.

 4. Robson68 Said,

  Zdjęcia piękne, niesamowite !
  Złośliwość jak najbardziej na miejscu :)
  Hmmm, to jest pomysł ! W ramach pokuty za unicestwienie latarni z Westerplatte, powinni ODRESTAUROWAĆ konstrukcję i założyć REPLIKĘ optyki na Górze Szwedów !

 5. Ania Said,

  Robson68 – To bylaby najlepsza pokuta dla nich, zrobili bardzo zle a wiec niech sie zrehabilituja, masz dobry pomysl !

 6. Szymon Nitka Said,

  Dzięki za miłe słowa.

  Zapraszam mocno do naśladowania, biegówki to fantastyczna sprawa i jak widać, świetnie się sprawdzają :)

  Kilka letnich zdjęć (z) Góry Szwedów jest tutaj:

  -> http://www.znajkraj.pl/fortyfikacje-mierzei-helskiej

  A gdy podczas jakiejś wycieczki trafimy na latarnię morską, można ją znaleźć przez tego linka:

  -> http://www.znajkraj.pl/o/latarnie-morskie

  Pozdrawiam! :)

 7. kotmonika Said,

  Witam autora zdjęć! Dziękuję za linki, na pewno i letnie ujęcia wykorzystam i widzę nie tylko polskie latarnie ale i np. Bornholm! Super! Pozdrawiam i życzę w tym sezonie ciekawych wypraw rowerowych!

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA