LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

W moich prywatnych zbiorach starych kart pocztowych z rodzimymi latarniami znajdują się dwie z Kołobrzegu (niem. Kolberg), które ukazują dwie poprzedniczki współczesnej latarni postawionej w centralnym miejscu fortu Münde. Latarnie na obu pocztówkach są tylko pokazane fragmentarycznie, za to ładnie widać łukowy tor wodny, którym wpływały jednostki pływające do Kołobrzegu oraz fragment plaży u podnóża latarni. Oba kadry łączy też fragment fortu z charakterystyczną zdobną balustradą. Szukałam w swoich zbiorach podobnego ujęcia współczesnej latarni, ale akurat takiego nie znalazłam stąd tylko te dwa historyczne już ujęcia – dla porównania i zadumy nad losami nieistniejących już latarni.

Fot. Latarnica, kartki ze zbiorów własnych.

[14.07.2012]

Poniżej latarnia-wieża pilotów o konstrukcji szachulcowej, która została zbudowana w roku 1899, kartka z obiegu z roku 1905.

Poniżej kartka pocztowa z murowaną latarnią, zbudowaną w 1909 roku, wieża i budynek miały w oryginale beżowy tynk. Pocztówka jest z obiegu z roku 1915. To właśnie ta konstrukcja zakończyła swój żywot już po 35 latach – bowiem została wysadzona przez Niemców w 1945 roku podczas oblężenia twierdzy kołobrzeskiej.

PS. Plany sobotnie wzięły w łeb… Kocur znowu chory i odbyła się pośpieszna poranna wizyta u weterynarza. A tam to już były iście dantejskie sceny… Sporo zastrzyków, cewnikowanie… Ech biedaczek nawydzierał się na nas wszystkich i pewnie koty w poczekalni zamarły ze strachu. Czekał też nieciekawy wynik badań moczu – obecność kryształów struwitowych. Od dziś tylko lecznicza karma przeciwko kryształom w moczu Royal Canin Urinary, przegotowana woda w dużych ilościach (właśnie rozstawiłam po mieszkaniu 3 miski)  i fioletowa antystresowa pachnąca lawendą ozdoba na szyi. Za tydzień wizyta kontrolna, a wcześniej ponowne badanie moczu. Było naprawdę sporo stresu a kocur teraz wygląda tak: (fot. Latarnica)

 1. Ania Said,

  Bidulek, wyglada zmizernialy, sznupka sie jemu zmienila, widac, ze nie ten sam.
  Ale bedzie dobrze napewno !!!
  Poglaskania dla Chorobki.

 2. Ania Said,

  Zapomnialam dodac, ze pocztowki piekne ! Lubie takie stare z atmosfera i do tego archiwalne.
  Gratuluje zbiorow !

 3. Robson68 Said,

  Kartki świetne, jak zwykle z duszą z klimatem.

  A Errorek, zmęczona kocina :(.

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA