LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Dziś chciałabym zwrócić waszą uwagę na pięć moich nowych nabytków do domowej czytelni i biblioteczki. Zazwyczaj jak coś kupię planuję o tym napisać, a potem książka ląduje na półce i zapominam, że nie pojawiła się o niej jakaś wzmianka. We wrześniu  się jednak zmobilizowałam zatem przedstawiam Wam te oto nowości (niekoniecznie nowości wydawnicze):

1/ przewodnik „Wszystkie latarnie morskie polskiego wybrzeża – Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu” – Anna Kurek-Perzyńska i Marek Perzyński (Wrocławski Dom Wydawniczy, 2013)

Ponieważ książeczka wciąż jest dostępna na allegro pokazuję wam ten mini przewodnik, bowiem można w nim (zanim jeszcze wybierzemy się obejrzeć na żywo te modele) zobaczyć jak prezentują się w skali miniatury naszych latarni morskich. Atutem parku położonego w Niechorzu blisko latarni morskiej jest fakt, że obejrzeć możemy także latarnie nieistniejące już. Nie skończyłam jeszcze jego lektury ale już doliczyłam się dwóch wpadek – jedna dotyczy samego modelu bowiem latarnia morska na Górze Szwedów jest pomalowana na kolory, których nigdy jej elewacja nie miała (a ponoć dbano o szczegóły) a druga na samym początku w tekście przewodnika – dotyczy określenia Bliza, która jest błędnie wyjaśnione. Co będzie dalej w treści nie wiem, ale myślę, że publikacja i tak spodoba się miłośnikom latarni. Choćby ze względu na wartość ilustracyjną.

Poniżej okładka i kilka wybranych rozkładówek

2/ dla miłośników kotów polecam „Koci świat” Lesley O’Mara (galaktyka, 2006)

Książkę znalazłam (wcześniej nie miałam nawet pojęcia o jej istnieniu), a raczej wypatrzyła mi ją moja koleżanka ika,  na poznańskim pchlim targu. Za przysłowiowe grosze nabyłam przepiękną publikację o kotach ozdobioną cudownymi ilustracjami (grafikami) prezentującymi różnorodne mruczki. Autorka przeprowadza nas krótkimi rozdziałami przez koci świat i próbuje wyjaśnić co nas tak w nim fascynuje. Jest zbiorem ciekawostek, cytatów  i faktów historycznych. Mnie urzekły przede wszystkim ilustracje dlatego kilka rozkładówek prezentuje poniżej.

Poniżej pierwsza strona spisu treści, książeczka liczy ok. 150 stron objętości i kilkadziesiąt krótkich rozdziałów

3-5/ Pozycje 3, 4 i 5 z mojej wrześniowej listy zakupów zajmuje magazyn „Kocie sprawy” (jedyny miesięcznik, który systematycznie kupuję), tematem przewodnim wrześniowego numeru są koty chorujące na cukrzycę oraz polska premiera dwóch nowych tomów (równolegle z premierą w Wielkiej Brytanii!) jednego z moich ulubionych cykli kryminałów o Agacie Raisin. Dotychczas zamknięty cykl stanowiły 24 tomy a ku mojej ogromnej radości autorka M.C. Beaton napisała dwa kolejne: „Agatha Raisin i krew Anglika” [tom 25] oraz „Agatha Raisin i pranie brudów” [tom 26].

Poniżej: tak prezentują się tomy 1-24 na mojej półeczce:

  1. stotom Said,

    Super! Pierwszą pozycję mam, druga muszę sobie koniecznie sprawić! No i Kocie Sprawy też się u mnie pojawiają :-)

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA