LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Powróćmy do sierpniowego weekendu w Trójmieście. Moim ostatnio opisywanym przystankiem był gdański Nowy Port. dziś ostatnia relacja z tego miejsca. Tym razem o trzeciej wystawie fotograficznej, która jest prezentowana na portowym płocie. Oczywiście sama ekspozycja jest liczniejsza niż te tutaj prezentowane zdjęcia ale ja dla was wydzieliłam wszystko to co dotyczy latarnictwa. Wystawa nosi tytuł Port Gdańsk – dawniej i dziś i patronat nad nią objęli: PAN Biblioteka Gdańsk, Centralne (obecnie Narodowe) Muzeum Morskie i Muzeum Narodowe Gdańska. Poniżej przyjrzymy się historii portu i zmianom jakie w nim zachodziły. Zapraszam do oglądania tutaj oraz wybrania się na nabrzeże portowe w Nowym Porcie przy ulicy Przemysłowej. Interesujące jest to, że większość zdjęć pokazuje to samo miejsce kiedyś i dziś. Bardzo ciekawie wychodzą takie zastawienia.

Fot. Latarnica

[21.09.2015]

Poniżej kilka plansz z latarniami dawniej i dziś, niektóre ilustracje celowo pokazuję w powiększeniu. Unikalna jest z pewnością fotografia z budowy latarni morskiej w gdańskim Porcie Północnym.

Na koniec spojrzenie na główki wejściowe gdańskiego portu (latarenka czerwona i zielona) i opuściłam do następnego razu to urocze miejsce… Obecnie do zielonej główki jest dostęp, przygotowano utwardzoną ścieżkę spacerową więc mam do czego wracać. Jak to wygląda z bliska nie zdążyłam w tym roku sprawdzić. Ale na wszystko będzie czas.

 

 1. ania Said,

  Zdjecia archiwalne i ryciny super.

 2. smashin Said,

  Pierwszy raz widzę jak budowano latarnię w Porcie Północnym.
  Swoją drogą wchodziłem tam niedawno. Po schodach :)

 3. kotmonika Said,

  Ja też dopiero na tej wystawie zobaczyłam zdjęcie z tej budowy. A do laterny w Porcie Północnym wjeżdżałam windą :) Pozdrawiam!

 4. smashin Said,

  Moja rodzina też windą. Leniuchy… ;)

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA