LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Podczas mojego urlopu trafiła do mnie „perełka” fotograficzna, którą muszę się z Wami podzielić. Miłośnicy latarni morskich w Polsce znają historię współczesnej latarni z Jastarni. Czyli fakt że jej wieża jest zrobiona z kolumny buczka, który stał kiedyś na plaży u stóp można by rzec latarni Stilo. Murowana podstawa tego buczka z resztą do dziś jest widzialna z wieży latarni Stilo. Ale unikatem są fotografie, na których widać jeszcze kompletny buczek.

Dziś dla Was drodzy faromaniacy taki unikat. Fot. z Archiwum Urzędu Morskiego.

Leszku, dziękuję za informację i podesłanie tak rzadkiej fotografii.

[24.07.2017]

19807714_1538056836217508_1463079944_o (1)

 1. Pawel Said,

  Wow!!! Zawsze tego wizerunku szukałem. Miodzio. Czyli buczek ze Stilo miał konstrukcję znormalizowaną – był identyczny jak ten z Jarosławca http://jaroslawiec24.pl/index.php/home2/56-stale-newsy/119-jaroslawiecki-buczek

  Pozdrawiam

 2. kotmonika Said,

  Dokładnie tak Paweł! Pozdrawiam!

 3. Sebastian Said,

  A mnie zastanawia to, że na tej fotografi schodki wystają poza mur podstawy natomiast podstawa ,która jest na plaży koło Stilo ma te schody niejako odlane razem z całością i jest też sporo niższa.

 4. Sebastian Said,

  Porównałem fotki buczka z Jarosławca i Stilo i myślę , że to jednak jest Jarosławiec… Ewentualnie jakieś inne miejsce.

 5. Michał Said,

  Też zwróciłem uwagę na tą podstawę, buczek wygląda zupełnie inaczej od tego na tym zdjęciu: http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum23/stilobuczekfl0.jpg

 6. kotmonika Said,

  Bardzo się cieszę, że tak szczegółowo porównaliście budowę buczka. Wstawiłam zdjęcie tak je opisując bo z taką informacją dostałam i nawet nie przypuszczałam by wątpić.A jednak? Zatem zwrócę się teraz do osoby która mi je przekazała aby może jeszcze raz spojrzała w źródło jej pozyskania.

 7. kotmonika Said,

  Zasialiście ziarno niepokoju. Będę drążyć temat u osoby która mi te zdjęcie podesłała.

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA