LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Mamy już październik, a ja poza prezentacją „Projektu Kuźnica 2018” tuż  po letnich wakacjach ani razu do nich we wpisie i fotografii nie wróciłam, bo wciąż były inne pilniejsze tematy. Ale nie mogę już tak dłużej zwlekać. Bo nie chcę i tęsknię do tych kadrów i uwiecznionych na fotografiach miejsc. Kuźnica. Mała miejscowość na Półwyspie helskim. Chyba już jedyna o jeszcze jako tako niekomercyjnym charakterze. Bardziej wieś dla osób lubiących spokój, ceniących swoją przestrzeń i ciszę. Oczywiście piszę z perspektywy siebie jako „wczasowicza” czerwcowego przedsezonowego  lub jesiennego. Bo nie gwarantuję, że gdziekolwiek w sezonie lipiec-sierpień jest na półwyspie spokojnie i pusto.

W tym wpisie chciałam pokazać wybiórczo moje pierwsze dwa dni w Kuźnicy. Tak się zaczęło dla mnie TO lato i TE wakacje. Bo zawsze jest taki czas oczekiwania na nie lub czas już po powrocie. A najważniejszym jest ten spędzony TAM. A gdzie? W miejscu które daje mi czysty tlen i pożywkę energii w najczystszej postaci. Pamiętam Kuźnicę sprzed budowy portu, pamiętam sklepy które już nie istnieją, posesje sprzed remontów, ludzi których już nie ma, fajne lokale gastronomiczne które zostawiły w pamięci smak potraw, miejsca które są już dziś nie do poznania. Czy jest lepiej? I tak, i nie, zależy gdzie, zależy jacy ludzie są w danym miejscu. Ale to wciąż jest TA Kuźnica i moje miejsce na ziemi. Zatem – jeśli macie ochotę – pooglądajcie migawki z połowy czerwca 2018.

Fot. Latarnica/ 16-17 czerwca 2018

[01.10.2018]

Jedną z pierwszych fotografii wykonanych po przyjeździe była oczywiście ta z pociągiem w tle

IMG_4701

Kuźnica – wejście na plażę nr 33 – to moje „okno” na morze i to co się dzieje na kolejowym szlaku

IMG_4702 IMG_4704

Na tej uliczce można spotkać przemiłe koty, na niej przywitałam się po roku niewidzenia z kochanym Czochraczem, ale o kuźnicznych kotach będą osobne wpisy

IMG_4711 IMG_4712 IMG_4713 IMG_4714

Domek na drzewie przy ulicy Kotwicznej – fantastyczna posesja IMG_4715

W tym roku górale odwiedzili KuźnicęIMG_4716

Poniżej detale kościoła pw św. Antoniego z Kuźnicy

IMG_4720 IMG_4723

Poniżej jedno z wejść na plażęIMG_4727

Od strony Dużego Morza ze spacerowej ścieżki pięknie widać morze ale i jadące pociągiIMG_4728

Morze Bałtyckie widziane ze ścieżki wzdluż wydmIMG_4731

Plaża w Kuźnicy

IMG_4740

Zatoka Pucka [2x]

IMG_4748 IMG_4750

 

 1. RW_RR Said,

  Na tę stronę trafiłem przypadkowo przeglądając strony traktujące o Kuźnicy. Przeglądając bloga /blog?/ zobaczyłem sporo bardzo dobrych zdjęć Kuźnicy, pociągów i wejścia Nr 33.
  Na temat Kuźnicy, „Pociągu” Kawalerowicza i wejścia Nr 33 wkleję poniżej moją wypowiedź, którą zamieściłem w niefunkcjonującym już od 06.06.16. Oficjalnym Forum Kino Polska, strona: ‚Pociąg” Kawalerowicza. Może już ktoś tutaj o tym pisał ? Trudno.
  Wracając do zdjęć. Zdjęcia z okna budynku Helska 36. W tym domu, od roku 2001 mieszkaliśmy we wszystkich pokojach możliwych do wynajęcia, zawsze na koniec sierpnia.
  Pozdrawiam.
  RW.

  Wklejka:

  Wysłany: Wto Lip 29, 2014 2:50 pm Temat postu: cd. Odpowiedz z cytatem

  Oglądając stare polskie filmy zawsze staram się odnaleźć w plenerach znane mi miejsca.
  W tym filmie zainteresowały mnie głównie sceny nadmorskie, bo tylko one mi coś znajomego przypominały.
  W ubiegłym roku przypadkowo trafiłem na Forum i na temat: „Pociąg” Kawalerowicza.
  Po zapoznaniu się z treścią wszystkich postów postanowiłem „rozszyfrować” miejsca nadmorskie. Moim zdaniem wszystkie widoki z okna korytarza, nakręcone zostały w Kuźnicy na odcinku od wejścia na plażę Nr 30 do wejścia Nr 34 (najważniejsze jest wejście Nr 33), ten odcinek filmowany był trzykrotnie, oczywiście z różnych ustawień kamery.
  Uwaga ogólna: dworzec w Kuźnicy znajduje się między wejściami na plażę Nr 31
  i Nr 32, liczone od zachodu na wschód.
  Jedna godzina i 22 minuty filmu – teraz rozpoczyna się część „nad morzem”.
  Opiszę co widzę przez okna pociągu nie interesując się tym co dzieje się wewnątrz.
  Widok z okna w korytarzu: pociąg jedzie z kierunku wejścia Nr 30, najpierw widać pobocze toru, na moment miga obraz zapór betonowych /wejście na plażę Nr 31-Kuźnica- Street View – Helska 1 /, te zapory stoją do dziś pomalowane w biało czerwone pasy , potem kamera idzie w górę widać wzniesienie przed wejściem Nr 32, kamera patrzy wysoko, samego wejścia nie pokazuje. Zmiana obrazu: za oknem widać drewniany słup elektryczny /„rozkraka”/ i dalej samotna sosna , to jest widok tuż za wejściem Nr 33.
  Przejście do przedziału, tam przez okno widok zatoki (?), powrót na korytarz, kamera ustawiona niżej, przez okno widać zaplecze stacji w Kuźnicy, dalej wzniesienie, które już wcześniej „grało”, dalej wejście Nr 32, które tym razem jest widoczne, biegnący pies, a dalej drewniane domki, jeden z białym oknem .
  Właśnie ten z białym oknem, obity płytą pilśniową, pomalowany na zielono jeszcze w roku 2010 był zamieszkały, w 2011 nie byłem w Kuźnicy, w 2012 stał, ale opuszczony, w roku 2013 już go nie było. Dzisiaj można go jeszcze zobaczyć na mapie satelitarnej Kuźnicy.
  Widok przez otwarte okno: wydmy, wejście Nr 33 z suszącymi się sieciami a dalej widać słup drewniany /„rozkraka”/ i ta sama samotna sosna, dalej drzewa w kierunku wejścia Nr 34.
  Pociąg zatrzymuje się na małej stacyjce(?), wysiada pielgrzymka ta scena kręcona jest w Kuźnicy na ulicy Helskiej przy wyjeździe z wioski. Widoczne domy: Helska 88, 86 i 84 naprzeciw cmentarza. Czwarty budynek, bliżej zatoki na posesji Helska 86, ten budyneczek dziesięć lat temu popękany, z resztkami tynku wyglądał bardzo żałośnie, potem wyremontowany, dziś wygląda jakby został niedawno wybudowany / drewniane schody i balkon/. Te budynki stoją do dziś.
  Zmieniła się zatoka w tym miejscu. Tam gdzie za drogą zaczynała się woda dzisiaj jest chodnik do osiedla „Syberia” za chodnikiem parking i budynek informacji turystycznej. Malutka zatoczka pokazana w filmie zastała zasypana prawdopodobnie w czasie wykonywania betonowych umocnień brzegu a teren pozyskany, kilka lat temu zagospodarowano jak wyżej.
  Stacja końcowa, to dworzec w Kuźnicy.
  Marta, jak już na tym forum powiedziano wysiada z pociągu na przejściu Nr 33 w Kuźnicy. Przed wyjściem z wagonu widać przez okno, po raz trzeci, samotną sosnę. Po wyjściu, suszące się sieci po raz drugi te same.
  Jednak niezależnie od tego gdzie te sceny zostały nakręcone film jest świetny.
  Pozdrawiam RW_RR

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA