LATARNICA

Latarnie morskie, koty, słowo drukowane i coś więcej…

Linki

Posted by

1. Miłośnikom Gdańska, a szczególnie jego dzielnicy Nowy Port, miłośnikom fotografii przez duże „F”, psów , kotów, antyków i staroci, sztuki użytkowej oraz historii polecam wyjątkowy blog mojej koleżanki Izabeli Sitz-Abramowicz. Miejsce warte systematycznego śledzenia i czytania.

2.  Jest tylko jedno takie ZACISZE WYŚNIONE. Wspaniałe miejsce, gdzie ceni się dobrą literaturę, piękne ilustracje, niezwykłe miejsca i sztukę użytkową. Autorka podziela również moją latarnianą fascynację. Po prostu wiele tematów dla ludzi otwartych na nowości i przepełnionych jakąś pasją.

3. Soczewka Fresnela to typ soczewki wynalezionej przez Augustina jeana Fresnela w 1822 roku – które wykorzystywano w dawnych aparatach optycznych latarni morskich. Ale Soczewka Fresnela to także bardzo sympatyczny blog kolegi o wdzięcznym nicku Latarnik. Jak sam o sobie pisze, jest tylko blogowym latarnikiem, ale wciąż marzy by zostać takim prawdziwym. Jest to miejsce dla ludzi wrażliwych na piękno świata i języka, miejsce przepełnione poezją, literaturą i piękną fotografią. Niezbyt często aktualizowane, ale mimo to polecam tam zaglądać!

4. Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to stowarzyszenie skupiające grupę ludzi dbających o nasze morskie dziedzictwo i opiekujące się latarniami morskimi wschodniego wybrzeża – od Stilo aż po Krynicę Morską. Dla każdego miłośnika latarni adres w sieci obowiązkowy do systematycznego bywania. Tylko tam znajdziecie aktualne wydarzenia i newsy dotyczące ruchu turystycznego na latarniach na dany sezon. A poza tym wiele o historii, bogata galeria i wszystko co może zainteresować prawdziwego farologa.

5. Oficjalna strona Stowarzyszenia Miłośników Latarni Morskich to odpowiednik TPCMM na naszym wybrzeżu zachodnim. Organizacja skupia miłośników latarni i sprawuje opiekę nad blizami od Świnoujścia po Gąski. Na stronie można znaleźć aktualne informacje, także o ruchu turystycznym, nowości z kraju i świata i jako ciekawostka –  dział ze wspomnieniami byłego  latarnika autorstwa Ziemowita Sokołowskiego.

6. Nowy Port (niem. Neufahrwasser) to nie tylko urokliwa stara dzielnica portowa Gdańska, ale i miejsce, gdzie od początku XX wieku znajduje się przy samym kanale portowym historyczna latarnia morska. Obecnie obiekt znajduje się w prywatnych rękach wielkiego miłośnika latarni p. Stefana Jacka Michalaka z Kanady i jest jednocześnie muzeum ze zmiennymi ekspozycjami na temat nawigacji i latarnictwa polskiego oraz światowego. Wszystko o tej latarni znajdziecie na jej oficjalnej stronie.

7. Bałtyk – przepiękne morze. A zwłaszcza ta nasza południowa część wybrzeża naznaczona kilkunastoma latarniami. O naszym morzu genialną stronę przygotował kolega Tomek, który zawarł w niej nie tylko ogrom informacji (polecam szczególnie zakładkę Latarnie morskie, przy budowie której miałam niewielki wkład osobisty), ale i przepiękne zdjęcia w bardzo rozbudowanej galerii.  Kopalnia wiedzy na tematy morskie i w każdy wpisie czuć, że nad stroną czuwa prawdziwy miłośnika spraw morskich. Galerie zdjęć Tomka mogę oglądać na okrągło. zapraszam zatem nad MOJE-MORZE.

8. Wolne Forum Gdańsk to niezwykłe miejsce. Pełne uczestnictwo wymaga rejestracji i zalogowania, ale jeśli interesuje kogoś historia Trójmiasta i okolic, w tym Żuław, Kaszub czy Kociewia – musisz tam bywać i śledzić wpisy. Forumowicze to prawdziwi maniacy tematu, z ogromną wiedzą i czasami jeszcze większymi kolekcjami niesamowitych pamiątek i literatury. Dla mnie niezbędne miejsce w sieci dla pozyskania niezbędnych informacji i pomocy w wielu kwestiach.

9. Forum Dawny Gdańsk to podobnie jak powyższe forum kopalnia wiedzy o historii i współczesności Trójmiasta i okolic. Wymaga rejestracji i logowania.

10. Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa to bardzo już rozbudowany i zasobny w zbiory elektroniczne publikacji portal, dzięki któremu pobrałam bardzo ciekawe przedwojenne książki i gazety z informacjami nt naszego wybrzeża, w tym także latarni morskich. Aby poprawnie odczytywać zdigitalizowane zbiory należy pobrać z sieci odpowiedni program.

11. Polski serwis aukcyjny Allegro – nie trzeba rekomendować! jeśli coś zbierasz jesteś już zapewne jak ja uzależniony od zakupów. Ale nigdzie nie złapie się  lepszych okazji i unikatowych przedmiotów kolekcjonerskich. 90 procent moich latarnianych zbiorów (kartki pocztowe, mapy, sztychy, literatura, gazety, stara fotografia, znaczki, koperty) pochodzi właśnie z licytacji internetowych.

12. Międzynarodowy serwis aukcyjny Ebay. Światowy odpowiednik naszego rodzimego Allegro. Ma również swą polską edycję (www.ebay.pl). Umożliwia zakupienie czegoś naprawdę wyjątkowego w tematach kolekcjonerskich. Bardzo rzadkie kartki pocztowe z polskimi latarniami upolowałam skutecznie na jego niemieckiej i angielskiej stronie. Uwaga! Również uzależnia od zakupów.

13. Strona miesięcznika NASZE MORZE, w którym dość systematycznie pojawiają się tematy latarniane. Warto śledzić zawartości aktualnych numerów, bo od razu wiadomo czy udać się do kiosku czy nie. Bo oczywiście pełnych numerów w sieci nie ma jedynie zapowiedzi artykułów i zajawki.

14. Miesięcznik „MORZE” od zawsze był bliski tematom latarnianym. Wiele starych archiwalnych numerów to skarbnica ciekawych artykułów i rzadkich zdjęć. Na stronie Megamar Polska Ltd. można znaleźć zdigitalizowane zbiory archiwalne Morza z lat 1924-1969 i rok 1974. Uzupełnianie zbiorów trwa na bieżąco.

15. Akademia Rzygaczy – posłużę się informacją z tej strony bo idealnie oddaje w czym rzecz: Akademia Rzygaczy jest wirtualną, niezależną od nikogo placówką badawczą, której przedmiotem zainteresowania jest historia i współczesność najpiękniejszego Miasta na świecie: Gdańska. Akademię tworzą ludzie, którzy kochają to Miasto, czują się jego Obywatelami oraz mają poczucie łączności z mieszkańcami Miasta od jego zarania, bez względu na ich pochodzenie i język, jakim się posługiwali. W zakładce Wydział Morski polecam tekst wlasny o latarniach Helu, a w zakładce Katedra Portologii tekst o latarniach morskich Gdańska.

16. LATARNIA MORSKA – blog Agnieszki Posłuszny, która para się scrapbookingiem, w tym również o tematyce latarni morskich.

17. Gdynia w okresie II wojny światowej – bardzo interesująca i zasobna w dane strona o Gdyni (niem. Gotenhafen) w latach 1939-1945. Dużo ciekawych faktów, rzadkie archiwalia w zakresie map, kartek pocztowych i starych zdjęć.

18. Gdynia moje miasto – kolejna bardzo interesująca strona o Gdyni traktująca o jej historii, ale i czasach dzisiejszych, bogata w treść i ilustracje. Sporo do czytania.

19. Papierowe myśli – portal literacki, który cenię przede wszystkim za bardzo dobre teksty recenzenckie i bardzo intensywną aktualizację. Ogrom informacji do przekopania się i czysta przyjemność dla miłośników książek i czytania.

20. Ławeczka Drussa – blog przyjaciela nt bankowości i finansów. Jak pokazują wpisy nawet te dziedziny życia mogą być ujęte w bardzo przystępne i niezwykle ciekawe teksty.

21. Oficjalna strona www oraz blogu mojego ulubionego pisarza Jonathana Carrolla. Nic więcej nie trzeba dodawać – kto czytał ten bywa tam na pewno, kto nie zna – szczerze polecam.

22. Trinity House jest oficjalnym urzędem wód terytorialnych Anglii i Walii zajmującym się utrzymaniem oznakowania nawigacyjnego w tym brytyjskimi latarniami morskimi. Na stronie można znaleźć (zakładka: Lighthouses) pełną listę tych obiektów i wiele cennych informacji.

23. Rudomi.pl – blog autorski Magdy o dwóch sympatycznych kotach ze stolicy – Ryśku i Marchewce. Przepiękne zdjęcia i bardzo przydatne i ciekawe wpisy dla kociarzy. Ogląda się z przyjemnością!

24. Futrografia.pl – autorski projekt Maćka i Magdy – wyjątkowa sesja fotograficzna dla miłośników zwierząt. Strona z przepięknym portfolio, któremu chyba nikt się nie oprze. Połączenie talentu obojga autorów daje możliwość zamówienia indywidualnej sesji foto ze swoim zwierzakiem podczas której powstaną nie tylko przepiękne zdjęcia ale i zostanie napisana opowieść o was: człowieku i jego zwierzaku, waszej relacji, historii bycia razem. Atutem jest talent Magdy i Macieja oraz fakt, że uwielbiają zwierzęta i porozumiewają się z nimi bez sów – są wrażliwi i pełni szacunku dla relacji człowiek – zwierzę. Polecam!

 

 

 1. fritzek Said,

  Bardzo mi miło, że umieściłaś mnie w tak zacnym towarzystwie polecanych stron. Dziękuję :)

  p.s. Pod ósemką znalazł się drobny błąd : Wolne Forum Gdańsk winno być.

 2. kotmonika Said,

  Och rzeczywiście, zaraz poprawiam! Dziękuję za czujność! A Twoja strona to zawsze jak podróż w znane i nieznane, do tego cudowne fotografie, można patrzeć i patrzeć!

 3. Petr Reha Said,

  Witam. Jestem z Czech a po polsku rozumie, no niedokladnie pisze, przepraszam.
  Jestem milownikiem latarni morskich, zwiedzilem wsystkie latarnie v Polsce. Czytam pani blog i bardzo to lubie.
  Pisal bym wiecej, ale dla mnie to jest trudne w jezyku polskim. Na tej stronie ma pani link na
  „Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego”, ktore jest dzisaj
  „Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego” i link jest http://www.tpnmm.pl.
  Dziekuje.

 4. kotmonika Said,

  Witam czytelnika z Czech, miło że regularnie odwiedzasz Latarnicę. Dziękuję za tą uwagę. Poprawię link na aktualny Bo Towarzystwo faktycznie zmieniło nazwę a co za tym idzie i adres www. Pozdrawiam!

 5. kotmonika Said,

  Petr Raha, napisałeś że zwiedziłeś wszystkie latarnie w Polsce. A fotografie z tych odwiedzin posiadasz? Podeślesz je abym mogła opublikować? Z przyjemnością pokaże je czytelnikom Latarnicy. Pozdrawiam!
  Zdjęcia można słać na e-mail: monika.sniedziewska@book4you.pl

 6. Rafal Said,

  Witam,

  Zaglądam czasami na Pani stronę a że mieszkam w miarę blisko Rozewia. Dwie uwagi dziś jest 25 nie 23 niedziela to tak technicznie i te zdjęcia wyglądają raczej na wschód a nie zachód słońca ale może się nie znam. Mieszkam tu dopiero 8 lat.
  Pozdrawiam

 7. kotmonika Said,

  Witam mieszkańca tak przepięknych terenów. Ojej a wpisałam że dziś 23 lutego? Już poprawiam. Pozdrawiam!

Add A Comment

Subscribe to LATARNICA